Αναζήτηση παντού!

Αναζήτηση προφιλ !

Category:
Keywords:
User Rating:

Πώς γίνεται αυτό;

• Αρχαίος
  • Αρχαίος's Avatar Topic Author
  • Μπαλαμούτης
  • Μπαλαμούτης
  • Thank you received: 5

Αρχαίος created the topic: Πώς γίνεται αυτό;

Η περίπτωση είναι ιδιάζουσα. Ας πούμε πως ο Παναγιώτης (τυχαίο όνομα), βρέθηκε σε μια στημένη υπόθεση. Ας πούμε πως ένας τύπος που δουλεύει σε γραφείο ερευνών αλλά κάνει κι άλλες δουλειές, έχει 3 μέρες την εβδομάδα τουλάχιστον τα μάτια του πάνω του, αλλά και σε ανύποπτες στιγμές, δικοί του γνωστοί αλλά του Παναγιώτη άγνωστοι, γίνονται η ουρά του, έξω. Αυτό δεν είναι πρόβλημα, αν και μια φορά, ένας νταβραντισμένος τον απείλησε ανοιχτά σε ΜΜΜ... Ο Παναγιώτης όμως δεν είναι χαζός να λερώσει ποινικό μητρώο.

Το πρόβλημα είναι πως του Παναγιώτη, μετά από εκείνο, του κάνουν χαλάστρες, "σπέρνουν ζιζάνια" συνεχώς όπως αρέσκονται να λένε κι οι ίδιοι, από χώρο εργασίας, μέχρι "φίλους", συνεργάτες, επαφές και τέλος, γυναίκες. Άσχετοι κουβαλιούνται από το πουθενά και τα κάνουν πουτάνα όλα, ισχυριζόμενοι πως τον ξέρουν κι από χθες, ένας μάλιστα είπε κάποτε πως είναι ο ψυχολόγος του στον διευθυντή (πώς σκατά έγινε πιστευτός, είναι απορίας άξιον), άλλος πως είναι δικηγόρος του σε άλλο πρόσωπο και πάει λέγοντας. Πάει να γνωρίσει κάποια έξω και του γαμάνε τη φάση. Κατεβάζει καντήλια κι ο παναής, κλείνει το "μαγαζί" και πάει μόνο τάνες.

Όμως οι τάνες τον υποδέχονται με μπηχτές, πέφτει σύρμα. Μια του το σφύριξε κιόλας: "Είσαι υπό επιτήρηση". Ή το χειρότερο, μετά από 2-3 φάσεις, του ρίχνουν πόρτα, αλλά ΚΑΘΟΔΗΓΟΥΜΕΝΕΣ να πράξουν αυτό. Για κάποιο λόγο, τον παναή τον "ξέρουν". Και κάποιες του πιάνουν την κουβέντα, προσπαθώντας να τον ψαρέψουν και να αντλήσουν πληροφορίες, λες και θέλουν να επιβεβαιώσουν κάτι...

Κι αναρωτιέμαι εγώ. Η καλή μας η πουτάνα, που όπως λέει κι η ίδια είναι επαγγελματίας, γιατί να μπει στο τρυπάκι να κάνει όλο αυτό και να συμμετέχει σε ένα παιχνίδι που πρώτον δεν την αφορά και δεύτερον, είναι και ψεύτικο, στημένο; Την καλή την πουτάνα δεν θα έπρεπε να την ενδιαφέρει μόνο να πληρωθεί από τον Παναή και να τον εξυπηρετήσει; Ναι, εκτός από κρεβάτι, κάνουν και την πληροφοριοδότη οι ευρηματικές και καλές πουτανίτσες, όμως αφού όπως δείχνουν και αρέσκονται να λένε πως δεν είναι του θυμικού (δεν έχουν συναίσθημα), τότε γιατί κρίνουν, βγάζουν συμπεράσματα και συμμετέχουν ακόμη, στην "τιμωρία" του Παναή; Υπάρχει τελικά "Persona non grata" και στο χώρο του αγοραίου έρωτα;

Please Log in or Create an account to join the conversation.

• Thank you received: 74

merchant replied the topic: Πώς γίνεται αυτό;

Αρχαίος, κάποιες φορές στην ζωή μας, οι συνθήκες μας οδηγούν στο να πιστεύουμε ότι μας παρακολουθούν
ενώ δεν είναι έτσι. Ο εγκέφαλος είναι αρκετά πολύπλοκος για να καταλάβουμε πως λειτουργεί.
Βέβαια εσύ όπως περιγράφεις, σου συμβαίνει με μεγάλη συχνότητα και με πολλά άτομα.
Προσωπικά σε πιστεύω. Για ποιον λόγο να μην το κάνω; τώρα που το σκέφτομαι
μπορώ να στο επιβεβαιώσω μέσω άλλης περίπτωσης που ψιλομοιάζει.
Παλαιότερα σε κάποιο μπουρδέλο, μια πουτάνα που δούλευε κάποιες φορές χωρίς τσατσά
είχε την βαρετή συνήθεια να αναζητά παρέα και να εξιστορεί τον καημό της.
Μου είχε εκμυστηρευτεί σε μια ιστορία ότι η αδερφή της τα είχε μπλέξει με έναν ψευτονταβά
από αυτούς που είναι σαν γκλίτσες και δεν σου γεμίζουν το μάτι αλλά κουβαλάνε κουμπούρια.
Ο τύπος είχε πάρε δώσε με σκουπίδια του υποκόσμου και ξάφριζαν σπίτια
κατόπιν ρουφιανιάς από...(δεν πάει ο ντους σου).
Αυτή φοβόταν μήπως τον βουτήξουν ή τον φάνε σε κανένα ξέφωτο κι ήθελε να χωρίσει
για να μην καταλήξει σε κανένα ξύλινο παλτό. Οκ, σεβαστό. Η επιβίωση προέχει. :re:
Αυτός είχε βρει το κουμπί στην ψυχολογία της και την μείωνε πάρα πολύ.
Ένα κλικ πριν ή αφού διαλυθεί, μπούκαρε καπάκι ο ίδιος σαν ήρωας στην ψυχή της
για να την αναστήσει. Φθηνά πράγματα!
Ήξερε να το κάνει πέραν ότι το βλήμα καθόταν κι υπέμενε ή τουλάχιστον είχε πέσει σε περίπτωση
μογγολικής αγαπουλίτσας η οποία τον λάτρευε παρά τα όσα της προξενούσε.
Εκεί θέλει τριμμένο γυαλί στο φρικασέ (του) και restart. :xek: Οι γυναίκες βλέπεις δεν τα πάνε καλά
με τα πιστόλια κι οι φονιάδες ζητούν πολλά. Άσε που σε αυτά τα θέματα, πρέπει να το ξέρει
μόνο ο δράστης/δράστρια. Αλλιώς πληθαίνουν οι λάκκοι...όπως και τα φίδια.
Συνεπώς απαντώ παράλληλα και στο ποστ σου περί του ότι τα καλά παιδιά τα έχουν χεσμένα
(όχι μόνο οι πουτάνες) ενώ τους λιμοκοντόρους γιαλαντζί τους υπεραγαπούν. Ελπίζω να κατάλαβες.
Εσύ δεν νομίζω ότι θα μπορούσες να φερθείς όπως αυτός (δεν εγκρίνω αυτή την στάση)
άρα θα σε έφτυνε μόλις σε βαριόταν ή σε άρμεγε.
Και δεν θα μπορούσες να φερθείς έτσι διότι πιθανόν σκέφτεσαι συναισθηματικά (δικό σου θέμα)
ενω αυτός σκεφτόταν κερδοσκοπικά. Γενικώς προσπάθησε να μην μιλάς στις πουτάνες τόσο πλούσια όσο εδώ.
Και κυρίως όταν ζητάς ότι κι αν ζητάς σαν υπηρεσίες, κάντο σαν να μην το ζητάς γιατί αν το ζητάς
θα φαίνεται το πάθος σου και θα το χρυσοπληρώνεις.
Δεν είναι (μόνο) θέμα οικονομίας αλλά (κυρίως) εγωισμού.

(αν και υπηρχαν κίνητρα, η παραπάνω ιστορία δεν άκουσα να αποδείχθηκε ποτέ)

Υ.Γ Πάντως ανοίγεις θέματα που μου αρέσουν.

B)

Τω βίω μη μάχου...
LIKE: Αρχαίος

• Αρχαίος
  • Αρχαίος's Avatar Topic Author
  • Μπαλαμούτης
  • Μπαλαμούτης
  • Thank you received: 5

Αρχαίος replied the topic: Πώς γίνεται αυτό;

Χαίρομαι που το βρήκες ενδιαφέρον, το παρόν. Επίσης εμένα μου άρεσαν οι ιστορίες σου και μου θύμισαν κάτι, όπως επίσης μου έλυσαν και 2 μικρούλες άλυτες απορίες από παλιότερα (εκεί που είπες για λιμοκοντόρους κάτι και για σφύριγμα από άτομα που δεν πάει ο νους μου, κάτι έκανε κλικ και ο νους μου πάει σε πολλά, να φανταστεί κανείς μέχρι και μελλοντολόγοι κάνουν το ρουφιάνο για άδειασμα σπιτιών, μικροκλοπές, απάτες και άλλα τραγικά)!

Σε κάποιον που δε γνωρίζει όμως σχετικά, όλα αυτά φαντάζουν ασυνάρτητα και αυτό είναι και αστείο, γιατί όσο και να λέω εγώ πολλά, εδώ, εκεί, αλλού ή παραπέρα, λίγων θα ιδρώσει το αυτί τους, τελικά... Άσε που κάποια άλλα ανυποψίαστα, καλοσυνάτα ζα, ίσως ανοίξουν κανά μάτι κι αρχίσουν να αποφεύγουν παγίδες και σκατόλακους που βρίσκονται παντού κι έρχονται από το πουθενά!

Όμως πάλι δεν πήρα επιβεβαίωση, με ένα ναι ή με ένα όχι...

1. Υπάρχει "Persona non grata" και στην πορνεία, ή τον υπόκοσμο, γενικά;

Και 2. Γιατί μια πουτάνα να μπει στη διαδικασία να "χτυπήσει" κάποιον που δε γνωρίζει επειδή μονάχα άλλοι της το λεν, πόσο μάλλον αφού δεν έχει χρόνο να μισήσει ή να συμπαθήσει, πόσο μάλλον να τον γνωρίσει ποιός είναι αυτός πραγματικά (και υποτίθεται δεν την ενδιαφέρει κιόλας);

Προσωπικές γνώμες...

1 - Ως επιχείρημα ότι η εξουσία του χώρου ανήκει σε βουνίσιους (έτσι νομίζω)
τίθεται θέμα φάτσας ως ένα από τα βασικά κριτήρια. Πιστεύω ότι (και) έτσι κρίνουν αυτοί
και συνήθως πέφτουν μέσα. Γεννήθηκαν φυσιογνωμιστές όσοι οι άλλοι συμπληρωτές της εξίσωσης
(μαζί με εμάς τους υπόλοιπους), διδασκόμασταν μέσω παιδείας, τριψίματος στην ζωή κτλ.
Αυτοί όμως ήδη γνώριζαν-άγνωστο πως! Φαντάζομαι κάτι αλλά δεν είμαι σίγουρος!
Αν σε αυτό προσθέσουμε πιθανά τσαλίμια ενός ατόμου, κάτι που δεν τους αρέσει
τότε τελικά όντως πιστεύω ότι -αν όχι πάντα- σίγουρα υπάρχει Persona non grata.

2 - Ως πιθανή εξήγηση που με καλύπτει, θα έλεγα ότι μια πουτάνα πασχίζει να αποδείξει ότι είναι ισχυρή
μέσα σε έναν κύκλο από ισχυρούς. Αποδομεί την όποια θηλυκότητα, την οποία και χρησιμοποιεί
όποτε θελήσει και ρολάρει μιμούμενη ότι βλέπει στον κύκλο της, ξεπερνώντας την εγωιστική υπόστασή της
την οποία και υπεραγαπά. Θέλει να αποδείξει ότι μπορεί.
Η γυναίκα μιμείται (πιο) εύκολα και η φύση, της επιτρέπει να κάνει κόλπα για να επιβιώσει.
Ικανές μέχρι και την περίοδό τους να συνταιριάξουν οι καριόλες.
Άξια θηράματα-αντίπαλοι που τα σέβομαι όταν μου τσιτώνουν την ψυχή οπότε και θέλω
να τα κουτουπώσω στον πούτσο. Συνεπώς πιστεύω ότι -ναι- έστω κι υπό προυποθέσεις
κάποια πουτάνα, θα εκτελέσει τις εντολές για να γίνει αρεστή στον κύκλο της.

(κάτσε όμως τώρα γιατί φτιάχτηκα) B)

Τω βίω μη μάχου...

Δεν προλαβαίνω, με φωνάζουν. Γάμα το, άλλη φορά.

Να χαρούμε και την θάλασσα, έτσι; :re:

Πάρε την κομματάρα Ennio Morricone - Orca.
Όσο και να την κοπανούσαν οι "φίλοι" της, αυτή στον πούτσο της! :xek:

B)

Τω βίω μη μάχου...

Moderators: The Mad Admin
Time to create page: 0.198 seconds